Doğalgaz Kaçağını Nasıl Anlarız Önlemleri Nelerdir?

Modern toplumun modernleşen ısınma sistemleri arasında en önemlisi olan doğalgaz, pahalı bir ısınma yöntemi olsa da, milyonlarca insanın kullanımındadır.

Bir kombi aracılığı ile peteklere ısı veren doğalgaz sistemi, sıcak su temin etme ve ocak gazı olarak da kullanılmaktadır. Kolay ve modern bir ısınma yöntemi olsa da, tehlikeli bir ısınma sistemi de söz konusudur.

Doğalgazda herhangi bir sızıntı ya da kaçak tespit edilmesi durumunda doğalgaz kaçağını nasıl anlarız önlemleri nelerdir bilmezsek, bu durumda canımızı da tehlikeye atmış oluruz.

Böyle bir durum olduğunda ve burnunuza koku geldiğinde, hemen ALO 187’yi arayarak durumu bildirmeli ve tesisat numaranızı da bildirmeniz gerekeceğinden bu bilgileri de yanınızda bulundurmalısınız.

Gaz Kokusu Duyulduğunda Ne Yapılmalı?

Gaz kokusu ya da herhangi bir tuhaf koku duyduğunuzda, öncelikle hiçbir şeye dokunmadan camları açıp alanı havalandırmalı, binayı boşaltmalısınız.

Daha sonra yetkililere haber vererek adresinize gelip durumu tespit etmeleri ve çözüme ulaştırmalarını sağlamanız gerekmektedir. Kapı zilini kesinlikle kullanmamalı, çakmak ya da ateşli başka bir şey de yakmamalısınız.

En kısa sürede ortamı havalandırmalısınız ve evde bulunan elektrik prizleri de dahil olmak üzere hiçbir elektronik eşyaya dokunmamalısınız. Doğalgaz ihbar hattı olan 187’yi arayarak bilgilerinizi vermelisiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

Doğalgaz kaçağının durumu hakkında bilgilendirmeniz gereken ekiplere kokunun yoğunluğu hakkında bilgi vermeli ve doğalgaz vanasını kapatmalısınız.

Kendi kendinize bir şey yapmaya çalışmadan ve elektronik eşyalara dokunmadan dışarda beklemelisiniz. Ekibe ne kadar doğru bilgi verirseniz o kadar çabuk sonuç alınırsınız. En önemli almanız gereken önlem ise, her sonbaharda doğalgaz bakımınızı ve baca kontrollerinizi düzenli olmak yaptırmanızdır.

Komşularınızı da uyarmanız gereken bu durumda gereksiz paniğe neden olmadan yakın binalardaki komşularınızı da bilgilendirmeniz önemlidir.

Doğalgaz Sisteminin Çalışma Şartları

Doğalgaz çalışma sisteminin en önemli avantajı, temiz bir yakıt olduğundan evre kirliliğine karşı duyarlı olmasıdır. Ayrıca kömür, odun gibi yakıtların taşınma, depolama işlemlerini azaltmak, verimli bir şekilde çalışmak için insana gerek duymadan ısınma ihtiyacını karşılar.

Doğalgaz sızıntısı durumunda ne yapılmalı biliyorsanız, sorun çıkmadan kazasız belasız sorunu atlatabilirsiniz.

Doğalgaz Faciaları Neden Oluyor?

Doğalgaz facialarının en önemli nedeni, sızıntılar nedeniyle ortaya çıkan patlamalardır. Düzenli bakımları yapılmayan doğalgazların sızıntı yapması durumunda, farkına varmayan insanların elektrik kontağına basması, patlamalara neden oluyor.

Doğalgaz kaçağının erkenden tespit edilmesi ve herhangi bir koku olması durumunda hemen ortamı havalandırıp evdeki insanları bilgilendirerek, evden dışarı çıkmanız gerekmektedir. Doğalgaz ihbar hattını arayarak hemen destek ekipleri çağırmanız ve doğalgaz kaçağını bildirme konusunda çevrenizden yardım almanız gerekmektedir.

Sorunsuz bir şekilde çalışması gereken doğalgaz sistemleri için, her yıl doğalgazlarınızın bir sorunu olmasa dahi bakımlarını yaptırarak can kaybı yaşamayacağınız önlemleri almanız önemlidir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu