İphone Erken Kapanma Sorunu ve Şarj Sıkıntısı Çözümü

İphone’un genel yaşattığı problemlerden bir tanesi de şarjı olduğu halde durup dururken aniden kapanmasıdır. Bugün yazımızda İphone telefon erken kapanma sorunu ile şarj sıkıntısı çözümü üzerinde duracağız. Başınıza gelen bu tür bir problemde neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Yaşanılan bu sorun özellikle İphone 6S ve İphone 6S Plus kullanıcılarının çok daha fazla canını sıkmaktadır. Cihazın şarj seviyesi en az %40’ları gösterirken aniden kapanmasından dolayı mağdur olanların sayısı her geçen gün artıyor.

Bütün İphone’larda işin gerçeği düşük batarya başlı başına bir sorun. Siz bunun yanına birde yaşanan şarj problemlerini eklerseniz bazen işin içinden çıkamıyorsunuz. İnsanlar düşük seviyeli batarya ile günü geçirmenin yollarını ararken bir de şarj edememe sorunu moralleri alt üst edebiliyor.

Özellikle İphone 6S ve İphone 6S Plus bu tür arızalarıyla nam salmış durumdalar. İphone telefon erken kapanma sorunu cihazın şarj göstergesinin hatalı olmasından kaynaklanıyor. Göstergede bataryanız %40-%50 gözükürken bir de bakmışsınız cihazınız kapanmış.

Neyse ki Yapılan yazılım güncellemesi sayesinde bu problem çözüme kavuşturuldu. Ancak yine de İphone cihazların şarjı olmasına rağmen kapanma sorunu devam etmektedir.

Bu sorunla karşılaşan çok az sayıda kullanıcı da olsa konuyla ilgili neler yapılabileceğinizi anlatan bir yazı ele aldık. Burada size yazdığımız yöntemlerin hiçbirisi cihazınıza herhangi bir zarar vermeyip, denemekten zarar gelmez dediğimiz türden bilgilerdir.

1-) Yazılım Güncellemesi İle sorununuzu Çözebilirsiniz

Apple tarafından sürülen yazılım güncellemelerinin sadece yenilikler getirmekle kalmayıp, bunun yanında performansı etkileyen yönlerinin olduğu da bilinmektedir. Cihazların hızlanması, ya da stabil kalması bazen yavaşlaması gibi durumlar İphone cihazlarda karşılaşılan sorunlardan bazılarıdır.

Özellikle batarya sorunu donanımsal sorunlardan kaynaklanabileceği gibi yazılımla ilgili sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. İphone telefon erken kapanma sorunu oluşturan bu batarya problemi bazen yazılım güncellemesi ile ortadan kaldırılabiliyor.

Bunun için ara ara cihazınızın “Ayarlar-Genel-Yazılım Güncelleme” kısmına gitmeniz yeterlidir. Burada eğer yeni bir güncelleme görürseniz anında indirin ve cihazınızı güncelleyin. Burada önemli olan stabil İOS sürümünü yüklemenizdir. Eğer herkese açı geliştirici sürümü yüklerseniz birçok hata ile karşılaşabilirsiniz.

2-) DFU Moda Alma

Kurtarma modundan çok daha etkili bir mod olan DFU Restore sizin sorununuzun çözümü olabilir. İphone cihazınızı kurtarma moduna alabilmek için bilgisayara bağlamalısınız.

  • Cihazınız bilgisayara bağlıyken Ana Ekran ve uyku/uyanma düğmelerine aralıksız 10 saniye boyunca basılı tutun. Apple logosunu görseniz de elinizi bırakmayın.

Kurtarma modu ekranını yani bilgisayarda iTunes kurtarma modunda iken bir iPhone tespit etti yazısını görünceye kadar basılı tutmaya devam edin. Böylece İphone telefon erken kapanma sorunu tamamen ortadan kalkabilir.

3-) Batarya (Pil) Kalibrasyonu Yapma

Yapılabilecek yöntemlerden bir tanesi de pil kalibrasyonudur. Bu yöntemde cihazınızın şarjını tamamen sıfırlayın ve kapanana kadar kullanın. Sonrasında hiç kullanmadan kesintisiz şarjda kalsın. %100 dolduktan sonra ekstradan bir saat daha kalsın. Bu şekilde birkaç kez kullanın ve tekrarlayın işe yarayacaktır.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu