Kyk İzin Alma Dilekçe Örneği E devlet Giriş ile Nasıl Alınır

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere makul ücretler karşılığında yurtta kalma hizmeti sunulmaktadır. Ancak bazı dönemlerde öğrencilerin acil ve önemli durumlarda yurttan çıkması gerekebilir. Bu gibi hallerde öğrencinin izin alması gerekmekte olup bu durum yurtta uyulması gereken kurallar arasında yer almaktadır.

Kyk yurtları izin alma durumunun yanı sıra sunduğu olanaklar ile de özel yurtlara benzemektedir. Geniş öğrenci kapasitesine sahip olan bu yurtlar kaliteli, hijyenik ve güvenilir olarak ifade edilir.

Odada kalacak kişi sayısı iki, dört ve altı olarak belirlenmekte olup öğrencinin hangi odada kalacağı ilk yerleştirmede belirlenir. Öğrenci yurt kurallarına uyduğu takdirde daha konforlu bir öğrencilik hayatı sürdürecektir.

KYK İzin Alma Saatleri Nedir?

KYK yurtlarında izin konusu son derece önemlidir. Öğrencinin ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşamaması adına giriş çıkış saatleri ve izin alma saatleri ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Hastalık, memlekete gidiş ya da buna benzer zorunlu sebeplerden ötürü birkaç günlüğüne yurttan ayrılmak gerekiyorsa bu durumda izin dilekçesi doldurulmalıdır.

Belge doldurma işlemi günlük yurda giriş çıkış saatleri arasında yapılabilir. Son giriş çıkış saatinin ardından herhangi bir işlem yapılması söz konusu değildir. Yapılan düzenlemeye göre öğrencilerin bir öğretim yılı boyunca toplam yetmiş beş gün izin kullanma hakkı vardır. Ancak bunun kullanılabilmesi için kurallara uygun şekilde alınmış olması gerekir.

KYK Yurdundan Çıkmak İçin Nasıl İzin Alınır?

Uzun süreli olarak yurtta bulunamama ya da birkaç günlüğüne yurttan ayrılma gibi haller olduğunda öğrencinin izin alması gerekir. İzin işlemi esnasında kaç gün yurda gelinmeyeceğini belirten ve imza ile tarih bilgilerine yer veren kağıt imzalanır. Eğer yurttan izin alınmadan çıkılırsa bu durum öğrenci açısından olumsuz olacaktır.

Yurt kuralları incelendiğinde yurda belli giriş çıkış saatleri bulunmakta olup öğrencinin bu saatlere uyması beklenir. Genellikle akşam saat on birden sonra yurda giriş çıkış kapanmaktadır. Son saatten sonra işlem yapmak isteyen öğrenciler yurda alınmamakta ve ailelerine haber verilmektedir. Bu gibi durumlar yaşamamak adına izin almakta yarar vardır.

KYK İzin Günleri Ne Zaman?

KYK tarafından verilen yetmiş beş günlük izin süresinin içine akademik takvime göre verilen tatiller, resmi tatiller, hafta sonu günleri ve diğer özel izinler dahil değildir. Bunun yanı sıra staj, uygulamalı eğitim, kurs, nöbet gibi durumları olan öğrenciler bu süre boyunca özel izinli sayılmaktadır.

Özel izinli kapsamına derslere sürekli devam etme zorunluluğu bulunmayan öğrenciler de girmektedir. Bu süre yurtta kalan öğrencinin izin hesabı yapılırken dikkate alınmamaktadır. KYK izin günleri için bu durumlar dikkate alınarak karar verilir. İzin alınmadan yapılan çıkışlar yaptırıma tabii olup bunlarla ilgili yurt yönetiminden bilgi almakta yarar vardır.

KYK İzin İptal Etme Nasıl Yapılır?

Zorunlu durumlarda yurttan birkaç günlüğüne ya da bir süreliğine ayrılmak gerekirse izin alınması gerekir. Ancak bazı durumlarda zorunluluk hali ortadan kalkmakta ve izin almaya gerek kalmamaktadır. Bu hallerde KYK izin iptali yapılır.

Bunun için normal giriş çıkış saatlerinde yurda girilmeli ve yaşanan iptal durumu ile ilgili yurtta bulunan görevlilere bilgi verilmelidir. Doğru kişiye bilgilendirme yapıldığında izin işlemi kurallara uygun şekilde iptal edilir ve böylece öğrencinin toplam izin hakkında herhangi bir azalma olmayacaktır.

E Devlet Aracılığıyla KYK Yurt İzni Nasıl Alınır?

E devlet aracılığıyla KYK yurt izni almak için yurtta bulunan kablosuz internet bağlantısı üzerinden sisteme giriş yapılır. Girişi ardından sistem öğrenciyi otomatik olarak izin sayfasına yönlendirmektedir. Kyk izin talebi bölümüne tıklandığında ekrana form gelmekte ve izin için bu formun eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. İzin talebi oluşturulduktan sonra onay beklenir ve onayın verilip verilmediği yeşil kutu olmasıyla anlaşılır.

Eğer yeşil yerine kırmızı bir işaret varsa bu iznin iptal edildiği anlamını taşır. İznin kabul edilmemesi için ciddi bir sebep olması gerekir. E Devlete bağlı olan bu yurtlardan izin alınmadan üç kez arka arkaya çıkıldığında öğrenci uyarı alır ve durumun devam etmesi öğrencinin yurttan atılmasına kadar gider. Dolayısıyla yurtta kalan öğrenciler herhangi bir sorun yaşamamak adına bu denetim mekanizmasına uymalıdırlar.  

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu