Şebeke Sorunu ve Servis Yok Çözümü Nedir?

Teknoloji her ne kadar ilerlemiş olsa da hala telefonun çekmediği yerler bulunmaktadır. Normal kullanım esnasında da durup dururken bazı operatörlerde şebeke sorunu çekmiyor ya da sinyal yok şeklinde yaşanabilmektedir.

Özellikle de telefonunuza o kadar çok ihtiyaç hissettiğiniz bazı özel anlar vardır ki işte tamda bu anlarda şebeke çekmez, sinyal gelmez olur. Tam işimize yarayacağı sırada giden ve ekrana gelen şebekeyi yok görüntüsü sizlerin sinir krizleri geçirmenize neden olur.

Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlerle şebeke yok sorununun nedenleri ve çözümleri üzerinde durmaya çalışacağız. Şebeke yok veya sinyal gücü zayıf gibi problemlerin öncelikle nedenleri neler olabilmekte ondan bahsedelim.

Operatörlerde Şebeke ve Servis Sorunu Nedenleri

Mobil operatörler ülkemizin hemen her yerini kapsadığını mükemmel sinyal kalitesine sahip olduklarını belirtse de işin aslı gerçekte öyle olmamaktadır. Hala günümüzde birçok yerleşim yerinde operatörlerde şebeke sorunu ile karşılaşabilmektesiniz. Hatta bazen bu sıkıntı merkezlere uzak köylerin haricinde sizleri bazen şehir merkezlerinde dahi bulabilmektedir. Günlük hayatta ara ara karşılaşabildiğimiz bu tür servis yok sorunu için birçok nedeni olabilmektedir.

 • Genel olarak en çok karşılaşılan en temel neden ise, hattınızın ait olduğu operatörün baz istasyonlarının yetersiz kalması olmaktadır.
 • Eskiden insanlar dağlara ve tepelere çıkarak şebeke ararlardı. Günümüzde ise bu durum biraz daha halledilmiş oldu.
 • Bir diğer neden telefon bataryanızın çok düşük olmasından kaynaklanabilmesidir.
 • Hattınıza ait sim kartınız yerinden oynamış olabilmekte ve buna bağlı çeşitli sıkıntılardan dolayı sinyal yok sorunu yaşanabilmektedir.
 • Telefonunuza yüklemiş olduğunuz bazı zararlı uygulamalarda bu tür problemlere sebebiyet verebilmektedir.
 • Bunun haricinde telefonunuzu kullandığınız yerin yakınlarında sinyal kesici bir alet varsa bu cihazda bu tür bir aksaklığa sebebiyet verebilecektir. Şimdi birazda bu gibi durumlarda neler yapılabilir bundan bahsedelim.

Şebeke ve Servis Yok Ayarları

 • Özellikle de en çok çekim gücü olmayan yerler bu tarz problemlerin yaşandığı yerler olmaktadır. Şimdi bu tür durumlarda bu problemi çözme adına neler yapabiliriz?
 • İlk olarak sim kartınızın yanlış takılması ya da yerinden kayması kaynaklı olabileceği ihtimali üzerinde durmalısınız. Bu sebeple sim kartınızı kontrol etmenizde ve düzgün olduğundan emin olmalısınız.
 • Telefonunuzun ayarlar menüsünden şebeke ile bağlantısı kesilmiş olabilir. Bu yüzden Ayarlar>Uçak Modu kısmının etkin olmadığından emin olmalısınız.
 • Telefonunuzun ayarlar menüsündeki 3G veya 4,5G tercihleri, operatörlerde şebeke sorunu ayarları noktasında sinyal gücünü ve kalitesini etkileyebilir.
 • Şebeke modunuzun bulunduğu ayarları kontrol edebilirsiniz. Bunun için; “Ayarlar>Bağlantı>Diğer Ağlar>Mobil Ağlar>Şebeke Modu” kısmını kullanmalısınız.
 • Şebeke türündeki seçim tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için; LTE(4,5G)/GSM/WCDMA tercihlerini ya da sadece GSM seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 • Telefonunuzu yeniden başlatmak bazen sorunu çözmek adına tek başına yeterli olabilir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Benzer Konular

4 Kişi Katıldı

 1. 5130tlf sim takili servis yok yaziyor bazende sebeke ful gosteriyor ama baska telefonla arayinca ulasilamiyor diyor

 2. Telefonum Turkcell hattında 3 haftadır servis yok. Arama yapamıyorum. Aramalar gelmiyor. Mesaj atamıyorum. Mesaj gelmiyor. İnternet açılmıyor. Dün bir iki saatliğine düzeldi nasıl düzeldi onu da bilmiyorum ama tekrar aynı sorunlar oldu düzelmiyor ne yapmalıyım.

 3. Vodafone faturalı hat kullanıyorum seçili ağ vodafone tr kullanılamıyor diyor .bugüne kadar full çeken hat neden çekmiyor . tüm ayarları yapmama ve müşteri hizmetlerini arayıp destek istememe rağmen sorunu cozemediler. Lütfen artık bu sorunu çözüm.

 4. Benim köy evinden 300 metre yukarıda çekiyor telefonum evde çekmesi için bir çihaz veya benzeri birşey varmı veya okadar mesafeyı kaldıracak güçlendirici varmı varsa fiyatı nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu