Sesli Navigasyon Açarak Yol Tarifi Alma Nasıl Yapılır?

Şehir içinde veya şehirlerarası trafikte net olarak bilmediğiniz adreslerde ulaşımı daha kolay bir hale getirmek için navigasyon uygulamasından yararlanabilirsiniz. Günümüzde internet bağlantısını sağlayabildiğiniz tüm akıllı telefonlarda ve akıllı bilgisayara sahip otomobillerde bu imkana ulaşabilirsiniz.

Örneğin, şehirlerde yürüyerek veya araçla ulaşım için çevrenizden sorarak yol tarifi talep etmek yerine sesli navigasyon kullanabilirsiniz. Çünkü navigasyon araç içerisinde yol bilgisayarından ve telefonlarda ise kulaklık ya da hoparlör vasıtasıyla sesli kullanım sağlayabilir. 

Sesli Navigasyon Hangi Uygulama İle Kullanılabilir?

Günümüzde Android telefonlarda Google sistemi üzerinden haritalar uygulamasının kullanılması ile birlikte navigasyon uygulamasının kullanılması da mümkündür. Ayrıca Apple tarafından üretilmiş iPhone telefon modellerinde de Google haritalar ve telefon uygulamaları kullanılabilir.

Google Sesli Navigasyon Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Google tarafından sunulan sesli navigasyon uygulamasını kullandığınızda gideceğiniz noktaya ulaşmak için en iyi yol tarifini ve en kısa mesafeyi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Hatta araç ile trafikteyken sesli navigasyon kullandığınızda kavşaklar, yol şeritleri, trafik yoğunluğu, trafik uyarıları veya trafik ışıkları gibi her bilgiyi alabilirsiniz. Android sisteme sahip telefonlarınıza Google haritalar sayesinde sesli navigasyon kullanmak istediğinizde;

 • Öncelikle cihazınızda Google haritalar uygulaması açılır. 
 • Haritanın arama bölgesinde herhangi bir nokta için arama yapılır. 
 • Ayrıca haritada herhangi bir noktaya dokunularak yol tarifi talep edilebilir. 
 • Seçilen nokta için sağ alt noktadan yol tarifi seçeneğine dokunulabilir. Eğer bu butona dokunarak basılı tutulursa, navigasyon başlar. 
 • İsterseniz başka bir hedef varsa, sağ üst köşeden durak ekle seçenekleri ile yol üzerinde 9 farklı durak ekleme işlemi yapabilirsiniz. 
 • Sonrasında ulaşım yöntemlerinize bağlı olarak araba, yaya, toplu taşıma, yolculuk veya bisiklet ulaşımı yöntemlerinden birini seçebilirsiniz. 
 • Alternatif rotalar farklı renkler ile size harita üzerinde gösterilir. 
 • Telefon GPS sinyali çalıştığında, navigasyon yol tarifi yapmaya devam eder. 

Android sistemlerde Google haritalar kullanırken, arka planda müzik çalma gibi bir imkana sahipsiniz. Navigasyon çalışırken rota üzerinde arama yapma, yol tarifi genişletme veya uzaklık bilgisini güncelleme gibi işlemler sağlayabilirsiniz.

Özellikle sesli bir şekilde yol tarifini direkt olarak Google haritalar navigasyon uygulaması sizlere sunacaktır. Bu ses özelliklerini, navigasyon ayarları ses düzeyi noktasında düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Sağ üst köşede ses simgesine dokunarak sesi kapatabilir veya açabilirsiniz. 

Apple Cihazlarda Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

Bir Apple cihaz kullanıyorsanız yani iPhone veya iPad gibi bir cihaz üzerinde yine Google haritalar uygulamasını açtıktan sonra bir nokta seçebilir ve yol tarifi alabilirsiniz. Bu kapsamda da yol tarifini; araba, yaya veya bisiklet üzerinden ulaşım için talep edebilirsiniz. Ayrıca yine uygulama içerisinde;

 • Alternatif rota ve yol tariflerini görebilir,
 • İstediğiniz an navigasyonu duraklatabilir,
 • Arka planda müzik çalmaya devam edebilir,
 • Otomatik bir şekilde sesli anlatım elde edebilir,
 • Ses düzeylerini istediğiniz oranda değiştirebilirsiniz.  

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu