Turkcell Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır? Cayma Bedeli Öğrenme

Ülkemizin en fazla abone sayısına sahip gsm operatörü olarak bilinen Turkcell müşterilerine sunmuş olduğu kampanyalar ile de bilinmektedir. Müşterileri için sunmuş olduğu sms, dakika, internet paketlerinin yanı sıra vermiş olduğu hediyelerle bilinen Turkcell sunmuş olduğu tarifelerle ekonomik anlamda avantaj sağlamaktadır.

Abonelerin kullanmış oldukları tarifeler ile ilgili olarak tarife sorgulaması yapmak istediklerinde ise izleyecekleri yöntemler şu şekildedir.

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli 2020 Nedir?

Turkcell fatura cayma bedeli 2020 yılında kullanmış olduğunuz faturaya göre değişiklik göstermektedir. Asgari sözleşme süresi dolmadan sözleşmenizi iptal ederseniz, erken cayma ücreti ödemeniz gerekir. Çoğu durumda bu ücretler yüksektir.

 1. Örnek; 18 aylık bir sözleşme imzaladıysanız ve 2. ayda iptal etmek istiyorsanız, 16 aylık kalan ücreti ödemeniz gerekir.
 2. Örnek; Aylık 60 TL ödediğiniz fatura ile sahip olduğunuz tarifenin kampanya paketi 90 TL’dir. Yıl boyunca vermiş olduğunuz taahhüt bitiş tarihi yerine 6. ayda tarifeden çıkmak isterseniz her ay ödememiş olduğunuz 40 TL indirim kullandığınız süre 6 ile çarpılarak cayma bedeli hesaplanacaktır.

40 TL x 6= 240 TL Turkcell cayma bedeli 2020 yılı içerisinde bu şekilde hesaplanmaktadır. Cayma bedeli içerisine indirime tabi olan vergiler, hizmet bedelleri ve fatura kağıt bedeli gibi bedeller de eklenecektir. Bu nedenle cayma bedelinizi öğrenirken tamamını öğrenmek avantajınıza olacaktır.

Turkcell Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle bir Turkcell bayisinden kullandığınız tarifeyi sorgulatabilirsiniz. Tarife sorgulaması sonrasında cayma bedelini öğrenerek isterseniz tarifenizi bozdurabilirsiniz.
 • Bayi yerine zaman kaybetmeden telefon ile iletişime geçmek istediğinizde 0 532 532 00 00 arayabilir veya sadece 532 arayarak tarife sorgulaması yapabilir, cayma bedelini öğrenebilirsiniz.
 • Bu yöntemlerin dışında telefonunuzun mesaj bölümüne girerek TARİFE yazıp 2222’ye mesaj attığınızda Turkcell tarife sorgulaması yapabilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Turkcell taahhüt cayma bedeli hesaplama işleminde 1 yıl veya 2 yıl kalma sözü vermiş olduğunuz tarifede söz verilen süre öncesinde taahhütünüzü bozduracaksanız size uygulanmış olan indirimlerin tamamı cayma bedeli olarak geri istenecektir. Turkcell Cayma bedeli işleminde geçerli olan şartlar şu şekildedir.

 • İndirimli olarak kullanılan sürenin miktarı
 • Bu süre içerisinde devlete ödenen vergiler
 • Cihaz satın alınırsa cihaz bedeli
 • Turkcell tarafından verilen hizmet bedeli
 • Turkcell kağıt fatura bedeli

Bu şartların tamamı taahhüt süreniz boyunca size uygulanan indirimlerdir. Cayma bedeli hesaplandığında size gönderilecek toplu faturada bu kalemlerin miktarları ayrı ayrı faturanızda yer alacaktır.

Turkcell ile Sözleşme Yaptıktan Sonra Fikriniz Değişirse Ne Olur?

Telefonla veya online olarak Turkcell cep telefonu veya faturalı hat sözleşmesi yapmış olabilirsiniz. Bu durumda Tüketici Sözleşmeleri Yönetmeliği uyarınca sözleşme tarihinden itibaren 14 gün boyunca sözleşmenizi iptal edebilirsiniz.  

Telefon hizmetini iptal etmek için bir sebep sunmak zorunda değilsinizdir. Ayrıca Turkcell Taahhüt cayma bedeli ödemek zorunda kalmadan ödediğiniz tüm ücretin iade edilmesi gerekir. Yalnızca, iptal ettiğiniz süreye kadar sunulan hizmetin bedelini ödemelisiniz.

Turkcell Hesabım ile Taahhüt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell taahhüt sorgulaması yapmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden hesabım uygulamasına giriş yapabilir, buradan hesabınızla ilgili tüm bilgileri öğrenebilir ve taahhütünüzün kalan süresini öğrenerek size çıkacak olan cayma bedelini hesaplayabilirsiniz.

Turkcell Taahhüt Bitiş Süresi Nasıl Sorgulanır?

Turkcell’i arayarak taahhüt bitiş süresini sorgulayabilirsiniz. 0532 532 00 00 veya 532 numarasını arayarak tarife bitiş süresinizi sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Turkcell yanımda uygulamasıyla cep telefonu üzerinden tarife sürenize erişebilirsiniz.

Turkcell Cayma Bedeli Ödenmezse Ne Olur ?

Turkcell cayma bedelini ödemeyenler taahhüt başlangıcında imzalanan sözleşmede yer alan cezai yaptırım maddeleri işlemeye başlar.

Bu maddelerde yer alan kullanıcı sorumlu olduğu ödemeleri yapmadığında Turkcell tüm yasal haklarını kullanabilir. Turkcell kurumsal olarak sizi icraya verebilir ve icra işlemleri başlatarak fatura bedeli kadar haciz davası açabilir.

Bu nedenle taahhüt bozdurmanız durumunda tarafınıza çıkarılmış olan toplu faturayı ve cayma bedelini ödemeniz avantajınıza olacaktır.

Benzer Konular

3 Kişi Katıldı

 1. Selam Türkcell faturalı hattımı iptal edtım tahattıt dolmadan bir ceza ödermiyim

 2. modemli turkcell internetimiz var alt yapı olmadığı için taşınan modem aldık ekimde taahütümüz bitecek biz daha önce kapatmak istiyoruz cayma bedeli ne kadar öderiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu